Sosyal Medya:

BLOG

MARKANORM - BURSA REKLAM AJANSI

Instagram'da Marka Yaratmak

Instagram'da Marka Yaratmak

Instagram'da Marka Yaratmak

Teknoloji çağında olmamızdan kaynaklı hayatımızdaki tüm aletler akıllı. Telefonlardan, Televizyonlara kadar her aletin başında ''akıllı'' sıfatını görmekteyiz. Akıllı aletler sadece işlerimizi kolaylaştırmakla kalmadı. Tüm Dünya düzeni üstünde doğrudan söz sahibi oldu. Gerçekleştirilen etkinliklerden, yapılan kampanyalara kadar her şey akıllı aletlerin yeni ortamına taşındı. Facebook, Youtube, Instagram gibi global ölçekteki sosyal medya uygulamaları kendilerini göstermeye başladı. Tüm uygulamaların genel amacı maddi gelir elde etmektir. Bu sebeple Instagram kendi yapısı içerisinde açılan işletme hesapları ile bu konuda ciddi bir adım attı. 

İşletme hesapları sayesinde satacağınız ürünü fiyatına, görseline kadar her şeyini yükleyerek kullanıcıların doğrudan Instagram hesabınız üzerinden işlem yapmasını sağlıyorsunuz. Instagram küresel ölçekte oldukça fazla kullanıcı kitlesine sahip. Kullanıcıların büyük bir kısmı da işletme hesaplarından oluşuyor. İşletme hesapları Instagram üzerinden reklamlar vererek, popüler olup keşfediliyor. İnsanların bu sayfaları keşfetmeye başlamaları için de Instagram'da görünür olmak gerekiyor. Instagram'da marka yaratmak sosyal medyada belli bir hedef kitlesine sahip olan kişiler tarafından daha kolay ancak bunun içinde instagramda görünür olmak gerekiyor.

Instagram'da Görünür Olmak

Yaptığınız iş ne olursa olsun doğrudan veya dolaylı olarak Instagram gücünü kullanabilmeniz mümkündür. Eğer bir butik işletiyorsanız artık satışların e-ticarete evirildiğini de hesaba katarsak Instagram'da mutlaka bir işletme hesabı açmalısınız. Açacağınız işletme hesabını görünür yapmak zorundasınız. Görünür olmak, Instagram'da aktif olmaktır. Instagram'da marka yaratabilmeniz için takipçi sayınız, takip ettikleriniz, günlük paylaşımlarınız oldukça önemlidir. Instagram keşfet bölümü özelliği sayesinde farklı birçok hesabı karşımıza çıkarmaktadır. Karşımıza çıkan bu hesapların tümü Instagram'da görünür olan hesaplardır. Keşfet kısmına düşmek olarak geçen bu tabir markalaşma yolunda ilk adımlarınızdan biri.  Basamak basamak kaliteli bir görünürlük için ihtiyacınız olan şeylere odaklanın. Böylelikle Instagram'da marka yaratmak için gerekli adımları atmış olabilirsiniz.

Görünür Olmanın Yolları

Instagram hesabı açmalısınız. Açtığınız hesap sadece size ait olmalı. 3 kişiler ve 2. yazılımlarla asla hesap paylaşımı yapmayınız. (Olası hesap paylaşımlarında sık sık kullanıcıların bilgileri veya hesapları çalınmaktadır. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına şifrenizi ve kullanıcı bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanız önerilmektedir.) Kaliteli bir hesabınız olmalı. Kaliteli bir hesap, takipçisi çok olan bir hesap değildir. Kaliteli hesap çeşitli zeminlere oturtulmuş hesaptır. Çeşitli zeminler şunları içermektedir: Tasarım bütünlüğünüz olmalı, içerikleriniz size özel olmalı, özgün olmalısınız, kaliteli bir tasarım altyapınız olmalı, Instagram'ın tüm özelliklerine hâkim olmalısınız. Bu sayede kolaylıkla Instagram'da marka yaratabilirsiniz.

Logo ve Tanıtım Metni

Size en uygun ve en yaratıcı profil fotoğrafını (logonuzu) tasarlamak veya tasarlatmak en önemli hususlardan biridir. Kendiniz logo tasarımı yapmak istiyorsanız Canva sitesinden ücretsiz logo tasarımı yapabilirsiniz. Kullanımı oldukça basit olan uygulamada çeşitli şablonlardan yardım alıp kolaylıkla tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Markanızı ve sizi tanıtan profil yazısını oluşturmalısınız. Dikkat edeceğimiz konu, yazacağınız yazı kesinlikle amacınıza yönelik olmalı. Özlü sözler, yoğun sembol ve emoji kullanımı yapmamalısınız. Herkesi kucaklayabilecek bir yazı olmalı. Ayrıştırıcı ve ayrımcı bir dil kullanmamalısınız. Aksi durumlarda diğer kullanıcılar sayfanızı Instagram'a şikâyet edip kapattırabilirler. Böyle bir durum yaşanmasa bile hiçbir marka insanları dışlamaz, kucaklar. Instagram'da marka yaratma sırasında kapsayıcı olmaya özen gösterin.

İnstagram Unsurlarını Ölçülü Kullanım

İnternet sitenizi oluşturun ve bağlantısını profilinize ekleyin. İnternet sitesi bağlantısı profilinize ciddi bir görüntü katar. Bu görüntü ziyaret eden kullanıcılara bir güven verir. Özellikle sayfa isminizle internet site isminizin uyumlu olması bu durumu pekiştirecektir. İnternet sitesi imajınız ve iş hayatınız açısından da önemli bir durumdur. Sitenizin uzantısının org veya com olmasına dikkat edin. İçeriğinize dair tasarım planı oluşturun. Tasarımlarınızın ve gönderilerinizin hepsi aynı formatta olmalıdır. Farklı formatlarda yapılan tasarımlar Instagram'da marka yaratma olma yolunda sizi oldukça zor bir sürece sokacaktır. Tasarımlarınız aynı olması profilinizi ziyaret eden kullanıcılara ciddi bir mesaj verecek, markalaşma sürecinizi hızlandıracaktır. Aktif olun. Instagram'da aktif paylaşımlarda bulunun. Haftada 1 tane paylaşım yaparak görünür olamazsınız. Günlük olarak paylaşım yapmalısınız. Günlük yapacağınız paylaşımların açıklama kısmına alanınızla ilgili en az 7-8 etiket ekleyin. Etiket sayısını abartı düzeyine getirmeyin. Bu durum profilinizin ciddi imajına oldukça zarar verecektir. Etiketleri akıllıca kullanmanız bu noktada oldukça önemli. Instagram'da marka yaratmak için konularınızla ilgili araştırma yapın.

Reklam ve Organik Takipçi

Alanınızla ilgili olduğunu düşündüğünüz sayfaları takip edin. Yeni fikirler edinin. Bu sayfalara yorumlar yapın. Yapacağınız yorumlar görünür olmanız noktasında oldukça işinize yarayacaktır. Sizi takip eden kullanıcılara geri takip yapın. Bu aşama en az 1000-1500 takipçiniz olana kadar atlanmaması gereken önemli bir aşamadır. Bu sayede sizi takip eden kullanıcıları da kendinize bağlamış olursunuz. Kesinlikle 3. parti yazılımların takipçi satın alma işlemlerine başvurmayın. Bu yol sizin markalaşma yolunuzdaki her şeyi altüst edebilmektedir. Hiç kimse ''sahte kullanıcıların'' takip ettiği bir Instagram hesabını ciddiye almak istemez. Bu yüzden her takipçinizin organik olmasına gayret edin. Instagram reklamlarından faydalanın. Instagram'da marka yaratmak için reklamları kullanın. Organik takipçilerinizi arttırabilmek için en etkili yoldur. Bütçenize uygun reklam planından faydalanabilirsiniz. Instagram reklamlarında alanınıza uygun hedef kitle belirlemesi yapmalısınız. Aksi takdirde hiçbir reklam amacınıza hizmet edemez.

Büyük sayfalardan reklam satın alın. Instagram reklamlarına ek olarak takipçisi ve etkileşimi bol hesaplardan reklam satın alabilirsiniz. Alanınızla ilgili bir sayfada reklam vermeniz hedef kitlenize yönelik bir hareket olacaktır. IGTV ve Reels videolarından faydalanın. Markalaşma yolunda Instagram'ın her nimetinden faydalanmanız gerekmektedir. Markalaşma yolunda bu adım oldukça önemlidir. Zira Instagram bu gibi yeni özelliklerini kullanan hesapları öne çıkarmaktadır. Instagram'da marka yaratmak yolunda keşfet kısmına düşmeniz daha geniş kitlelere hitap edebilmeniz açısından oldukça önemli. Instagram algoritması profilinizdeki gönderilerin beğeni, yorum ve kaydedilme sayılarına göre öne çıkarmaktadır. Bu yüzden kendi hesaplarınızdan, yakınlarınızın hesaplarından da gönderilerinize bu işlemleri uygulayınız. Takipçi arttırabilmeniz ve daha geniş kitleye erişim sağlayabilmeniz için bu adımı otomatik büyümeniz başlayıncaya kadar kullanın. Günlük gönderi attığınız gibi günlük hikâye paylaşımı da yapın.

Markalaşmaya Giden Yol

Belirtilen adımları uyguladıktan sonra Instagram'da hızlı bir büyüme gerçekleştireceksiniz. Instagram'da marka yaratmak zorlu bir süreçtir. Vurgulanması ve en önemli nokta yılmadan, bıkmadan bu adımları uygulamanızdır. Pes etmemelisiniz. Günlük olarak paylaşımlarınızı yapmalısınız. Yapacağınız her paylaşım hesabınızın markalaşma yolunda sağlam bir zemine oturduğunun göstergesi olmaktadır. Ne kadar çok özgün gönderiniz profilinizde bulunuyorsa bu durum sizin o kadar emek verdiğinizi gösterir. Marka olmak istiyorsanız bu zorlu ve uzun süreci göze almalısınız. Markalaşma yolunda net bir süre verebilmek mümkün değildir. Bu tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Bu yüzden bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Çok kısa bir sürede hızlıca sonuç alamazsınız. Emek vermelisiniz. Çaba göstermelisiniz. Kendinize ve potansiyelinize inanmalısınız, profesyonellerle çalışmalısınız.

Marka Olmak 

Firmamızın sağladığı hizmetlerle Instagram'da marka olmak için ne yapmanız gerektiği detaylı bir şekilde profesyonel ekiplerimiz tarafından sizlere iletilmektedir. Profesyonel bir süreç için profesyonel ekibimizle çalışarak Instagram'da istediğiniz takipçiye, görüntülenmeye ve kitleye ulaşabilirsiniz. Instagram'ın hızlı ve yükselen bir markası olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin. Takipçi, reklam gelirleri, Instagram hesabı yönetimi ve dahası için bizimle iletişime geçebilirsiniz.Bilal Küçükavcı 20-Nis-2021
Paylaş

YORUMLAR

Henüz bu makaleye yorum eklenmemiştir.

YORUM YAZ

wp
telefon