Sosyal Medya:

BLOG

MARKANORM - BURSA REKLAM AJANSI

İnstagram'da Tanıtım Yapma

İnstagram'da Tanıtım Yapma

İnstagram'da Tanıtım Yapma

Son zamanların popüler sosyal medya uygulaması olan İnstagram, artık markalar için yeni ve pratik bir reklam kapısı haline geldi. Araştırmalara göre Türkiye'de her 10 kişinin 6'sı İnstagram kullanırken, bu insanların da her biri günde ortalama 28 dakikasını İnstagram'da geçiriyor. İnstagram birçok insanın gelir kapısı olması ve aktif kullanıcı sayısının fazlalığından dolayı tanıtım yapmak için uygun bir uygulama haline gelmiştir. Ayrıca uygulama içindeki reklam modelleri çeşitliliğinin fazla olması da İnstagram'ı popüler hale getirmiştir. İnstagram'ın kullanıcılara ulaşılabilirlik seviyesi hızlıdır. Bu nedenlerle de markalar, işletmeler, e- ticaret sitesi ya da web site sahipleri İnstagram'da tanıtım yapma yoluna gitmektedir. Firmamız sosyal medya yönetimi ve reklam konusunda hizmet vermektedir. 

İnstagram Tanıtımı Nedir?

İnstagram tanıtımı dijital pazarlama sektörünün yeni ve daha kolay bir yoludur. İnstagram tanıtımı, bir markaya ait olan bir ürün ya da bir web siteye ait olan bir paylaşımın dijital alanda reklamını yapmak için kullanılır. İnstagram sayfasında bulunan bir gönderinin tanıtımı yapılarak reklam gerçekleştirilir. Tanıtımı yapılan gönderi fotoğraf ya da video olabilir. Gönderi, ilgi çekici kalitede ve sayfayı merak ettirecek nitelikte olmalıdır. Bu gönderiyi akışlarında gören insanlar merak edip İnstagram sayfasına bakmalıdır. Bu nitelikler sağlandığı zaman başarılı bir İnstagram tanıtımı yapılabilir. İnstagram hesabında yapılacak tanıtım hamleleri sayesinde takipçi sayısı artırılabilir, etkileşimler yükseltilebilir, marka bilinirliği artırılabilir ve daha çok insanın ziyaret etmesi sağlanabilir. Bu sayede hesabın takipçi kitlesi genişletilebilir ve elde edilen kar oranı da artırılabilir. Firmamız tanıtım sonucunda elde etmek istediğiniz başarıyı sağlamak için hizmet vermekte, sizin markanız için en uygun hedef kitleye sahip instagram kullanıcıları ile anlaşarak gerekli tanıtımın hedef kitleye ulaşmasını sağlamaktadır.

İnstagram Üzerinden Nasıl Tanıtım Yapılır?

Marka sahipleri e-ticaret siteleri için İnstagram üzerinden reklam oluşturabilirler. Bu işlem akıllı telefon ya da tabletlerine yükledikleri İnstagram uygulaması ile kolayca ve kısa sürede yapılabilir. İlk adım olarak tanıtımı yapılacak olan marka için bir İnstagram sayfası açılmalıdır. Sonrasında tanıtımı yapılacak olan gönderiyi öne çıkarmak için reklam modeli yürütülecektir. İnstagram üzerinden paylaşılan her gönderi için ayrı ayrı ürün tanıtımı yapılabilir. Yapılan öne çıkarmalar yüksek bütçeli veya düşük bütçeli olabilir. Bütçeyi marka sahibi isteğine göre ayarlayabilmektedir. İnstagram'da tanıtım yapma konusunda dikkat edilmesi gereken temel nokta ilgi çeken, etkileşimi fazla olan ya da fazla beğeni alan gönderilerin ön plana çıkarılmasıdır. Çünkü insanlar tarafından kabul görülmüş bir gönderi, tanıtım için daha elverişlidir. Firmamız tanıtımını yapmanız için en uygun olan gönderiyi seçmekte sizlere yardımcı olmaktadır. 

İnstagram'da Tanıtım Yapmak İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?

İnstagram üzerinden tanıtım oluşturmak için öncelikle bir İnstagram işletme sayfasına sahip olunmalıdır. Açılan İnstagram sayfasını işletme sayfasına dönüştürme işlemi, İnstagram'ın ayarlar kısmında yer alan hesap ayarları bölümündeki profesyonel hesaba geçiş yap seçeneği ile yapılır. Bu aşamada hesabın niteliğine göre bir profesyonel hesap türü seçilir. Profesyonel hesaba geçiş ile hem öne çıkarma yani tanıtım yapma seçeneği gelir hem de İnstagram sayfasına ait istatistikler görülebilir. Ayrıca eğer varsa Facebook işletme hesabı da İnstagram sayfasına bağlanabilir. Bu işlem de hesap ayarlarındaki bağlı hesaplar kısmından yapılabilir. 

İnstagram sayfasını bir işletme sayfasına dönüştürme işlemi tamamlandıktan sonra tanıtım yapma işlemine başlanabilir. İlk önce tanıtımı yapılacak gönderi seçilir. Gönderinin sağ alt köşesinde bulunan tanıtımını yap seçeneğine tıklanarak kullanıcıların nereye yönlendirileceğine karar verilir. Kullanıcılar profile, internet sitesine ya da direkt mesaj kutusuna yönlendirilebilir. Daha sonra hedef kitle seçilir. Hedef kitle benzer hesaplardan ya da özel olarak oluşturulacak bir kitleden oluşabilir. Son aşama olarak da bütçe ve süre ayarlaması yapılır. Yani ne kadarlık bir bütçe ile kaç günlük tanıtım yapılacağı belirlenir. Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra İnstagram'da tanıtım yapma işlemi tamamlanmış olur. 

İlgi Görecek Gönderiler Paylaşın

Tanıtımı yapılacak bir gönderi İnstagram özellikleri ile daha iyi bir hale getirilebilir. Bu sayede yapılan reklam daha profesyonel bir boyuta taşınmış olur. Gönderiyi daha kaliteli hale getirecek İnstagram uygulaması özelliklerinin başında filtre özeliği gelir. Fotoğrafa farklı ve ilgi çekici filtreler uygulayarak göze daha çok hitap etmesi sağlanabilir. Ayrıca reklam gönderisinde kullanılan mesaj kısa ve öz olmalıdır. Paylaşılan gönderide eğlenceli ve popüler müzikler kullanılarak da gönderi daha eğlenceli bir hale getirilebilir. Bunların yanında İnstagram uygulamasının hikaye özelliği kullanılarak da tanıtım ya da reklam yapılabilir. Hikayede yer alan gif, anket, soru cevap gibi özellikler ile gönderiler kullanıcıların ilgisini daha çok çekebilir. Son olarak gönderiler art arda paylaşıldığı zaman da insanların ilgisini çekecektir. İnstagram'da tanıtım yapmak için uygulanan bu adımlar muhakkak olumlu sonuçlar verecektir. Firmamız en iyi sonuçları alacağınız doğru hamleleri yapma konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. Verdiğimiz hizmet ile özgün ve ilgi çekici reklamlar oluşturabilir ve marka tanınırlığınızı artırabilirsiniz.

Hangi Durumlarda İnstagram Tanıtımı Yapılır?

İnstagram tanıtımı yapmanın amacı bir gönderi aracılığı ile İnstagram sayfasına daha fazla insan çekmektir. Eğer İnstagram hesabı istenilen etkileşime sahip değilse ya da etkileşim oranları azalıyorsa İnstagram tanıtımı yapma yöntemi ile etkileşimler artırılabilir. İnstagram sayfasında bir değişiklik veya yenilik gibi duyurulması gereken bir olay meydana gelmesi durumunda da tanıtım yoluna başvurulabilir. Değişikliğin yer aldığı gönderinin tanıtımı yapılarak insanların değişimden haberdar olması sağlanır. Eğer söz konusu olan İnstagram hesabı bir e-ticaret sitesine aitse indirim ya da kampanyalardan kullanıcıları haberdar etmek için de tanıtım yapılabilir. Tüm bu sebeplerin dışında daha fazla görünürlük ve marka bilinirliği sağlamak için de İnstagram tanıtımı yapma seçeneği kullanılır. 

Sonuç olarak doğru yer ve zamanda yapılan İnstagram gönderi tanıtımları ile istenilen sonuca ulaşılır. Üstelik makul bir reklam bütçesi ile hedeflenen kitleye ulaşılabilir. Genel olarak verim alabilmek için uygun İnstagram gönderisi seçilmeli ve hedeflenen kitle iyi belirlenmelidir. Bu aşamalar doğru bir şekilde tamamlandığında başarı kaçınılmaz olur. Firmamızın sizlere sunduğu reklam ve tanıtım hizmeti ile başarıya daha hızlı ulaşabilirsiniz. Sunduğumuz destek ile hesabınızda oluşan farkı göreceksiniz.

İnstagram Tanıtımı Yapmanın Faydaları

İnstagram gönderi tanıtımı yapmak bir paylaşımın daha çok etkileşim alması ve daha fazla kişiye ulaşması amacı taşır. Marka bilinirliğini artırma ve potansiyel müşterilere ulaşma gibi amaçları da vardır. Bu açıdan bakıldığında İnstagram tanıtımı yapma avantajlı bir durumdur. İnstagram tanıtımında öne çıkarılan gönderinin kazandığı etkileşimler kaybolmaz. Ayrıca seçilen gönderinin ulaşması istenen hedef kitle önceden belirlendiği için daha verimli bir reklam olur. Gönderi ulaşması gereken kişilere ulaşır ve daha fazla etkileşim alır. Ulaşması gereken hedef kitleyi seçerken konuma göre veya cinsiyete göre seçim yapılabilir. Örneğin kadınlara yönelik içerikler olan bir sayfanın tanıtımı yapılacaksa hedef kitle sadece kadınlar olarak seçilebilir ya da bir ilde bulunan bir mağazanın tanıtımı yapılacaksa hedef kitle o ilde yaşayan insanlar olarak seçilebilir. Firmamız isteklerinize göre uygun bir tanıtım hazırlayıp paylaşmanıza yardımcı olmaktadır. Bu konuda verdiğimiz hizmetle müşteri memnuniyetini sağlamaktayız. Ayrıca sizlere en uygun fiyatları sunmaktayız.

 Bilal Küçükavcı 15-Nis-2021
Paylaş

YORUMLAR

Henüz bu makaleye yorum eklenmemiştir.

YORUM YAZ

wp
telefon