Sosyal Medya:

BLOG

MARKANORM - BURSA REKLAM AJANSI

E-Ticaret Fotoğraf Boyutları Ne Kadar Olmalı?

E-Ticaret Fotoğraf Boyutları Ne Kadar Olmalı?

E-Ticaret Fotoğraf Boyutları Ne Kadar Olmalı?

E-Ticaret Nedir ve Nasıl Yapılır?

E-ticaret internet üzerinden, belirli uygulama veya sitelerden yapılan alışveriş sisteminin adıdır. Bu sistem satıcının ürünlerini site üzerinden paylaşması ve alıcının ürünleri buradan temin etmesi yoluyla sağlanmaktadır. Satılan ürünler kargo firmaları ile kullanıcılara ulaştırılır ve bu şekilde alışveriş tamamlanmaktadır. İnternet üzerinden satış yapan kişiler, kendi internet sitelerini kurabilir veya mevcut kurulu siteler üzerinden ürünlerini satışa koyabilmektedir. Genel olarak yeni meydana gelen markalar bilinen e-ticaret siteleri üzerinden satış yapmaya başlamaktadır. Kendilerini tanıtmak için kolay bir adım olmasına rağmen kullandıkları siteye belirli oranlarda ödeme yapmak zorunda olmaları uzun vadede bu sistemin devam etmesini engellemektedir. Belirli müşteri potansiyeline sahip olan firmalar, kendi internet sitelerini kurmaktadırlar. Satışlarına hem site üzerinden hem de mevcut mağazalarından devam etmektedirler. Bu ikisini birleştirerek kullanıma sunan firmalarda bulunmaktadır. Sitede beğendiğiniz ürünü ayırtarak, mağazaya gidip ürünü alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Günümüzde sürekli sayıları artan e-ticaret siteleri, birbirleri ile hızlı bir rekabet girmişlerdir. Kullanıcıların dikkatini çekmek ve güvenirlik sağlamak adına pek çok farklı yol ve uygulama meydana gelmiştir. Bu yollardan en etkili olanı ise kullanılan görsellerdir. Günümüzde özellikle sosyal ortamlarda görsellik her şeydir. Kişilerin güzel olan veya göze güzel gelen her şeye sahip olma isteği günden güne fazlalaşmaktadır. E-ticaret sitelerinde müşteri ile bağı sağlayan en temel ürün görsellerdir. Peki E-Ticaret Fotoğraf Boyutları Ne Kadar Olmalı? Ürün görselleri net ve yüksek çözünürlükte olmalıdır. Aksi takdirde satın alacak kişi ürünü beğenmeyip vazgeçecektir. Bu nedenle e-ticaret sitesi kurucuları ürünlerin fotoğraflarını özel boyutlarda ve photoshop kullanımı ile güçlendirmektedir. Bu sitelerde fotoğraf boyutlarının hepsi standart ölçüde olmalı ve bunun dışına çıkılmamalıdır. Bu standart ölçü ise 70 kb olarak tavsiye edilmektedir.

Ürünlerde Fotoğraf Boyutu Nasıl Olmalıdır?

E-Ticaret Fotoğraf Boyutları Ne Kadar Olmalı? Görsel boyutun 70 kb olarak ayarlanması genel bir kural olarak uygulanmaktadır. Eğer çekilen fotoğraflar, daha yüksek bir boyutta ise gerekli programlar kullanılarak sıkıştırıla bilinir. Çekilen görseller e-ticaret sitesine yüklemeden önce uygun boyut ve dosya uzantısı haline getirilerek yüklenmelidir. E-ticaret sitelerinde kullanımı yüksek olan dosya uzantısı jpg uzantısıdır. Bilgisayar üzerinde dosya uzantı değişimi oldukça kolay bir şekilde yapıla bilinir. Bu değişim uygulamak için kullanılan, uygulamalarda bulunmaktadır. Ticaret için özel sistemlerle kurulan sitelerde fotoğraf yüklenen pek çok alan bulunmaktadır. Bu alanlar sadece satılan ürünlerin olduğu alanlarda değildir. Her alan için farklı boyutta resimler kullanılması gereken durumlarda olabilir. Böyle durumlarda önemli olan alıcının siteye dikkatini çekmek için, oluşturulacak bir yöntemdir. E-Ticaret Fotoğraf Boyutları 4 kategoride incelenebilir.

Küçük Ölçekli Fotoğraf Boyutları

Bu boyutlar genel olarak 180x180 piksel, 250x250 piksel ve 400x400 piksel olanlardır. En küçük fotoğraf boyutu olarak kullanılmalıdır. Daha küçük boyutta olanlar görselde sorun yaratır. Görsellerdeki aşırı küçük görüntü, rahatsızlık hissi yaratır.

Orta Ölçekli Fotoğraf Boyutları

Bu boyutlar genel olarak 828x315 piksel, 1080x608piksel ve 1500x1500 piksel boyutlarıdır. En sık kullanılan görsel boyutu orta ölçekli olanlardır. Her türlü e-ticaret siteleri tarafından kullanılmaktadırlar. 

Büyük Ölçekli Fotoğraf Boyutları

Bu boyutlar ise, genel olarak 1200x630 piksel, 1024x 512 piksel ve 1320x730 piksel olmaktadırlar. Her ticaret sitesinin kullanımına uygun değillerdir. Özel üretim alanına sahip olan e-ticaret siteleri tarafından kullanılmaktadırlar. Fotoğraf çekimi oldukça önemlidir. Aksi takdirde görsellerde bozulmalar yaşanmaktadır.

Kapak Alanına Uygun Fotoğraf Boyutları

Sitenin tanıtımı amaçlı hazırlanan kapak görseli için kullanılan fotoğraflar burada bulunur. Bu fotoğrafların E-Ticaret Fotoğraf Boyutları Ne Kadar Olmalı? Genel olarak kullanılan ölçü 1920x1080 pikseldir. Kapak fotoğrafları site için özel olarak çekilip hazırlanmalıdır. Yatay olarak değerlendirilmeli daha uygun olmaktadır. Bunların dışında kullanılan fotoğraf boyutu uygulamaları da yapılmaktadır. Ancak en sık olarak kullanılan ve tercih edilenler bunlardır. Özellikle kapak fotoğraf ölçüleri sitelerde farklılaşma göstermektedir. Çünkü sitelerin kendine has tanıtım fotoğrafları bulunmaktadır. Bazı siteler bunları daha küçük tutarken, bazı siteler özellikle lego tasarımlarını kapaklarında büyükçe bir alanda sergilemek isterler. Ancak e-ticaret fotoğraf boyutları standart ölçülerde ya da bu standart ölçülere yakın olursa site avantajlı duruma gelir. Bu boyutlar zaman içerisinde en çok tercih edilenlere göre seçilmişlerdir. Bu tercihlerde hem site kullanıcılarının hem de tasarlayıcılarının önerileri ön planda tutulmuştur. 

 

E-Ticaret Fotoğraf Boyutları Neden Önemlidir?

İnternet üzerinden yapılan satışlarda görsel gücü desteklemek adına özel boyutlar kullanılmak mecburidir. Eğer bu şekilde uygulama yapılmaz ise bazı sorunlara yol açar. Sitede resimler olması gereken boyuttan fazla olur ise görselde bozulmalar meydana gelecektir. Peki E-Ticaret Fotoğraf Boyutları Ne Kadar Olmalı? Her sitenin kendine özgü resim boyutları ve formatları olmalıdır. Birbirlerinin kopyası gibi görünen siteler fark yaratmayacaktır. Fotoğraf boyutları olması gerekenden küçük olur ise, bu kez de ayrıntı içermeyecektir. Ayrıntılı olmayan resimler kullanıcıya ulaşamaz. Satın alacak kişiler detayları net göremediği takdirde siteden alışveriş yapmayacaktır. Görseller kullanıcıya güven vermelidir. Ürün fotoğrafları, e-ticaret sitesinin pazarlama alanındaki en büyük kozudur. Önemli olan ne kadar iyi çekildiği değil ne kadar ayrıntıya ve detaya yer verildiğidir. Ürün ile ilgili en ufak bir detay bile görsellerde yer almalıdır. Çekici olmalı, kullanıcının o ürünü giydiğinde veya kullandığında kendini çok iyi hissedeceğine inandırmalıdır. Sadece bu alan için ürün fotoğrafçılığı adı altında yeni bir iş kolu gelişmiştir. Bu kişiler bu alanda uzmanlaşarak işi şansa asla bırakmamaktadırlar.

Siteyi hazırlayan kişinin, kullanıcı bazlı düşünmesi gerekmektedir. Ürünleri en kaliteli görsel haline getirirken, değişim olmamasına özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Site içerisinde bulunan görsellerin hepsi aynı boyutta ve düzende olmalıdır. Gözü yormayan, sade ve net fotoğraflar yer almalıdır. Özellikle fotoğraf sanatçısı tarzı çekilen resimler e-ticaret sitelerinde kullanım için asla uygun değillerdir. Çünkü burada önemli olan fotoğrafın kendisi değil, içinde barındırdığı üründür. Görsel yönden güçlü olan e-ticaret siteleri her zaman daha fazla müşteri çekmektedir. Ayrıca bu müşteriler sitede daha fazla zaman geçirmeli ve sitenin popülerliğini arttırmalıdır. Sitenin kullanım kolaylığı sağlayabilmesi ve görsel akışının hızlı olması nedeni ile fotoğraf boyutları oldukça önemlidir. Farklı fotoğraf boyutları, site içindeki akışın yavaşlamasını ve kullanıcının bu durumdan rahatsız olmasına neden olmaktadırlar. Özellikle fotoğraflarda uygulanan photoshop programlarının kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı uygulamalar resim üzerinde değişiklik yaparken, boyutlarda da değişiklik yapar. Photoshop uygulaması yapıldıktan sonra ölçüm tekrar kontrol edilmelidir. E-ticaret gelecekte, günümüzde olduğundan daha popüler ve daha sık kullanılan alışveriş yöntemi olacaktır. Günümüzde genel olarak kullanıcı kesim daha genç yaştaki bireylerden oluşmaktadır. Bu da gelecekte kullanım artışı olacağının en net kanıtıdır. Ayrıca e-ticaret yöntemleri diğer satış yöntemlerine göre daha uygun fiyatlara yapılabilmektedir. Çünkü kira, aidat, depo bedeli, pek çok gider bu sistemde yoktur. Bu giderlerin olmaması hem satıcının bu alana yönelmesini sağlar, hem de fiyattaki düşüş sebebi ile müşteri artışı sağlar. Ayrıca e-ticaret sitesi sahipleri yöneldikleri müşteri potansiyellerine göre davranarak, geleceğe yatırım yapmaktadırlar. Müşteriler için uygun boyutta fotoğraflar hazırlayarak, bu fotoğrafları sitede gösterime sunmak e-ticaret dünyasında rekabet unsuru haline gelmiştir. Diğer sitelerden sıyrılarak ön plana çıkabilmek için fotoğraf boyutları yukarıda da belirtilen ölçülerde olmalıdır. Bu ölçülerin dışına çıkılmaması son derece önemlidir. Böylece E-Ticaret Fotoğraf Boyutları Ne Kadar Olmalı? sorusunun cevabını da öğrenmiş olduk.Bilal Küçükavcı 20-Nis-2021
Paylaş

YORUMLAR

Henüz bu makaleye yorum eklenmemiştir.

YORUM YAZ

wp
telefon