Sosyal Medya:

BLOG

MARKANORM - BURSA REKLAM AJANSI

Instagramda Reklam Veremiyorum

Instagramda Reklam Veremiyorum

Instagramda Reklam Veremiyorum

Instagramda reklam veremiyorum yazısının teknik içeriğine geçmeden önce Instagramda nasıl sponsorlu reklam verilir? Instagrama reklam vermenin bize ne gibi avantajlar sağlayacağından bahsederken Facebook reklamlarından farkı nedir gibi konu başlıklarından bahsedelim. Şimdi bu konuya birkaç farklı açıdan bakalım. Bilindiği üzere Instagram ve Facebook birbirinden farklı 2 ayrı platformdur. Ve hedef kitleniz Instagram veya Facebookta olabilir. Yani satış yapacağınız platformu hedef kitlenizi nerede yapacağınıza göre değiştirebilirsiniz. Veya hedef kitleniz her 2 platformda da olabilir. Örneğin; Türkiye için konuşacak olursak Instagram platformundaki hedef kitlenin yaş ortalaması, Facebook platformundaki yaş kitlesine nazaran biraz daha küçük olduğu için eğer siz gençlere hitap eden bir ürün satıyor iseniz bütçenizin çoğunu Instagram tarafına aktarmak elbette ki daha mantıklı olacaktır. Öncelikle bu hesapları yaparken kafamızdan yorum yapmak yerine her zaman yaptığımız gibi test yaparak aynı reklamı, aynı hedef kitleye hem Instagram platformunda hem de Facebook platformunda reklam açarak bu ikisini karşılaştırıp hedef kitlenizin nerede daha iyi sonuç verdiğini test yaparak öğrenmek en mantıklı yollar arasında yer almaktadır. Fakat bahsedildiği üzere önceden bir varsayım yaparak aşağı yukarı nerede olduğunu veya daha önceki satışlarınıza bakmanız neticesinde kitlenizdeki yaş aralıklarını, nerelerde daha olumlu sonuçlar verebileceğini tahmin de edebilirsiniz. Ancak test yaparak bu süreçte ilerlemek en mantıklı yol olacaktır. Yani burada bahsedilmek istenen şey, her zaman rakamlara bakarak konuşmak ilk tercih edilmesi gereken yöntemler olsun. 

Instagram Platformu Üzerinde Kaç Çeşit Reklam Verilebilmektedir? 

Bir diğer konu ise bilindiği üzere Instagram 2 ayrı şekilde reklam verilebilmektedir. Bunlardan ilki, Facebook Business manager üzerinden reklam vermek, bir diğeri ise Instagram'ın kendi telefon uygulaması üzerinden reklam verilebilmesidir. Özellikle Instagram platformu aracılığı ile reklamlar verebilmek adına Instagram'da ki kişisel hesabınızı bir başka (İşletme) hesaba geçirmiş olmanız gerekmektedir. İşletme hesabınıza geçmeniz için ise ayarlar sekmesinden işletme hesabına geç ibaresine tıklamanız halinde oradan hesabınızı bir Facebook sayfa aracılığı ile bağlamanız ve kişisel hesabı diğer (işletme) hesaba geçirmeniz gerekmektedir. Ve daha sonra herhangi bir gönderiye gelip bu gönderinin üzerinde aşağıda çıkacak butonda gönderiyi öne çıkar ibaresini tıkladıktan sonra Instagram uygulaması üzerinden reklamınızı verebilmeniz mümkün hale gelecektir. Bu adımları takip etmeniz halinde Instagramda reklam veremiyorum ve bunun için hangi adımları takip etmeliyim? Sorusunun yanıtını bulabilmeniz de mümkün olacaktır. Firmamız tarafından önerilen şey ise her zaman Business Manager üzerinden Instagrama reklam vermeniz olacaktır. Çünkü bu şekilde hem daha detaylı bir hedefleme alanı elde etmiş olacaksınız hem de tüm özellikleri herhangi bir uygulama kısıtlaması olmadan kullanabilmiş olacaksınız. 3. olarak ise bilindiği üzere Instagramda 3 farklı çeşitte reklam verilebilmektedir. Bu 3 farklı reklam türü çeşidinden 1. video reklamı, 2. çeşidi görsel reklamı, 3.çeşidi ise karoser reklamıdır. Aynı zamanda Instagram platformu, bizlere 2 ayrı alan açmaktadır. Bunlardan ilki, Instagram akış, 2. iseInstagram hikayeler olmaktadır. Ve son olarak Instagramda reklam verirken hangi reklam türlerini kullanabileceğimiz sorusu bizi karşılamaktadır. Bu konu hakkında bilgi edinebilmek için ise Facebook busıness managerdan reklam oluşturup herhangi bir reklam türünde deneme yanılma yolu ile bunu öğrenebilmeniz mümkündür. Fakat bizlerin her zaman kullanmış olduğu facebook busıness manager üzerinde bu reklam türlerine bakabileceğimiz bir sayfa ayarlanmış. Ve buradan her bir reklam türü için her bir detayı görebilmemiz mümkündür. Böylelikle Instagramda reklam veremiyorum hangi reklama ne tür reklamlar vermeliyim? Gibi sorularınızın yanıtını bu sayfa aracılığı üzerinden elde etmeniz mümkün.

Instagram Platformu Üzerinden Farklı Reklam Türünde Reklam Verebilmek İçin Bilgisayar Üzerinde Hangi Adımları Takip Etmeliyiz?

Yukarıda yer alan kısımda genel bir bilgilendirme yaptıktan sonra bilgisayar üzerinde hangi reklam türünde hangi butonu kullanabiliriz? Bu konunun detaylarına değinelim. Öncelikle Instagram platformunda reklam verebilmek için önce fakebook busıness managerı açmanız gerekmektedir. Daha sonraki adımda işletme ayarlarına basıp, Busınes managerın işletme sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Bu işlemi tamamladıktan sonra hesaplar sekmesinin altında yer alan Instagram hesapları sekmesi işaretleyip buradan bir Instagram hesabı eklenmesi gerekmektedir. Sonrasında ekle butonunu işaretleyip bu kısma reklam vermek istediğimiz Instagram hesabı eklememiz gerekmektedir. Hesap kısmı eklendikten sonra ise geç butonuna tıklamanız gerekmektedir. Tabi bu esnada bu hesabı nasıl reklam hesabına bağlayacağınızdan bahsetmekte yarar var. Bu kısımda Instagram reklamları hala seçili iken reklam hesapları ata dendiği zaman busıness manager üzerinde yer alan reklam hesaplarınız sıralanacaktır. Hangi tür reklam hesaplarına erişim verilmek isteniyor ise o reklam hesabı seçilmelidir. Sonrasında değişiklikleri kaydet sekmesi tıklandığında artık bu reklam hesabına erişim izni verilmiş olmaktadır. Daha sonrasında her zaman yapıldığı üzere reklam yönetici kısmına gelerek reklam oluştur butonuna tıklamanız halinde farklı reklam türleri karşınıza çıkacaktır. 

Hangi Reklam Türünde İnstagram Reklamı Verebiliyoruz?

Daha öncede bahsedildiği üzere hangi reklam türünde Instagram reklamı verebiliyoruz? Bunu öğrenmek için az öncede bahsedildiği üzere busıness help’te Facebook bizlere bir sayfa hazırlamıştır. Bu sayfaya gidildiğinde ise video, görsel, döngü ve koleksiyon reklamları bulunmaktadır. Siz bu kısımda hangi tür reklam kullanacaksanız örneğin; görsel reklam türünü kullanmak istediğiniz zaman, bu kısımda reklam verme alanını, desteklenen reklam verme amacını yani hangi reklam türü olduğu ve hangi reklam çağrısı yani hangi butonu koyabileceğiniz teknik bilgiler gibi ayrıntıları Facebook aracılığı ile yapabilmeniz mümkün. Yani her seferinde tek tek bu bilgileri girmeniz yerine bu sayfa üzerinden tüm bilgileri görebilmeniz mümkün. Bu bilgiler ile Instagramda reklam veremiyorum endişelerine son. Örneğin; Instagram hikayeler kısmında reklam vermeniz halinde sayfadan görsel için Instagram story ibaresini seçelim. Ardından tasarım tavsiyeleri, technical requirements(Tekniksel gereksinimleri), aynı zamanda desteklenen reklam verme amaçlarını ve eylem çağrısını görebilmeniz mümkün. Yani örnekteki gibi seçmiş olduğumuz story kısmında hangi reklam türünde hangi reklamları verebileceğinizi göstermektedir. Örneğin; erişim için karşınıza çıkacak butonları, trafik için de yine karşınıza çıkacak seçenekleri kullanabiliyorsunuz. Özellikle tasarım tavsiyeleri kısmına dikkat etmenizde fayda olacaktır. Çünkü bilindiği üzere tüm storylerde tüm ekranı kapsayabilmesi açısından 1920:1910 yani 16:9 değil, 9:16 ‘lık reklam türü daha iyi sonuçlar vermektedir. Yani telefonlar dikey boyutta kullanıldığı için çok daha düzgün bir görüntü elde etmiş oluyorsunuz. Onun dışında 16:9 kullanacaksanız, resminizin yatay boyutta olması gerekmektedir. Yatay olduğunda ise tam olarak ekranı kaplamaktadır. Bunun haricinde ekranın ortasında dikdörtgen şeklinde kalıp, bulanık bir şekilde reklam gösteriliyor. Bu sebeple bu teknik kişisel gereksinimleri, tasarım tavsiyelerini dikkatli bir şekilde okumanızda fayda var. Bu bilgileri video için, döngü için ve diğer reklam alanları için de öğrenebilirsiniz. Bu bilgilerin hepsini bu sayfadan edinip hangi reklam türünü kullanıyor iseniz o reklam için kullanabilirsiniz. Kısacası hangi reklam türünü kullanıyor iseniz o reklam bilgisine bu sayfa aracılığı ile ulaşabilmeniz mümkün hale gelecektir. Reklamlara devam etmeniz halinde örneğin; erişim reklamı vermeniz halinde normal Facebookta reklam veriyor gibi adımları ilerletebiliyorsunuz. Bu kısımdan özel hedef kitlelerinizi, konumlarınızı, yaşınızı, cinsiyetinizi vs. seçip aynı hedef kitleyi Facebook değil, Instagram için yapabiliyor olacaksınız. Bahsedilen bu bilgiler ışığında Instagramda reklam veremiyorum bunun için hangi adımları izlemeliyim? Hangi reklam türünde hangi reklamı vermeliyim? gibi konularınıza yanıt vermeye çalıştık.

Instagrama Reklam Vermenin Ne Gibi Avantajları Bulunmaktadır?

Dilerseniz bu konunun yanıtını sizlere maddeler halinde açıklayalım.

Öncelikle Instagram platformu üzerinden reklam vermeniz halinde hedef profil kitlelerinizi de seçme şansı elde edersiniz.

Instagram platformu üzerinden reklam vermeniz halinde hedef lokasyonunuzu da seçebilmeniz mümkün hale gelmektedir.

Instagram platformunda reklam vermeniz halinde geleneksel reklam bağlamına nazaran maddi yönden daha avantajlı konuma gelirsiniz.

Güncel kitleyi elinizde bulundurursunuz.

Yalnız ve yalnız siz istediğini zaman reklam verir hale gelirsiniz ve istediğiniz herhangi bir zaman diliminde reklamlarınızı geri çekme avantajınızı elinizde bulundurursunuz.Bilal Küçükavcı 20-Nis-2021
Paylaş

YORUMLAR

Henüz bu makaleye yorum eklenmemiştir.

YORUM YAZ

wp
telefon