Sosyal Medya:

BLOG

MARKANORM - BURSA REKLAM AJANSI

Markasız Ürün Satmak

Markasız Ürün Satmak

Markasız Ürün Satmak 

Markasız ürün satmak sanıldığı üzere zor bir aşama değildir. Bu yazımızda sizlere markasız bir ürünün nasıl internet üzerinden satışının gerçekleştirileceğine dair bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konudan bahsetmeden önce dile getirmemiz gereken bir diğer konu ise markalı olsun olmasın bir ürünün neden internet üzerinden satışını gerçekleştirmemiz gerektiği sorusudur. Dünyada en çok rağbet gören cadde veya mekanlarda bile örneğin; bir bijuteri dükkanınız olsa dahi satmak istediğiniz hizmet ve ürünlerinizi sadece o alan dahilinde gerçekleştirebilirsiniz. Bunu daha açık ve net bir şekilde anlatmak gerekirse birilerinin sizin dükkânınızdan alışveriş yapabilmesi ancak ve ancak sizin açmış olduğunuz dükkânlara şahsen gelinmesi ve satın alınması ile mümkün olacaktır. Bu bakımdan düşünüldüğü zaman herhangi bir platform aracılığı ile kendinizin üretmiş olduğu markasız ürünlerinizin bile daha aktif bir şekilde satılabildiğine şahit olacaksınız. Eğer markasız ürünlerinizi platformlar aracılığı ile internette satarsınız çevrimiçi ortamlarda daha çok kitleye ulaşma şansını elde etmiş olursunuz. Buna ilaveten yukarıda da verilen örnekten yola çıkacak olursak kişisel olarak açılmış bir mekâna hiç gelme ihtimali olmayan kişilere de ulaşma imkânı elde etmiş olursunuz. Şöyle de bir durum var ki tanımadığınız, bilmediğiniz insan sayısı bildiğiniz insan sayısından kat kat fazladır. Bu nedenle internet ortamında satışını gerçekleştireceğiniz markasız ürünlerin ulaşılmak istenen hedef kitlenin üzerine çıkacağı da yadsınamaz bir gerçektir. Markasız ürün satmak, internet ortamında birden fazla avantajı da elinde bulundurmanın bir yoludur aslında. Diğer avantajlardan da kısaca bahsetmek gerekirse, internet ortamında ulaşacağınız hedef kitlenin ilgi alanları ve beklentilerine yönelik reklam kampanyaları da oluşturabilmeniz mümkün olmaktadır. Bu sayede markasız ürünlerinizin satışını gerçekleştirmek üzere oluşturmuş olduğunuz reklam kampanyaları ile ürünleriniz ile ilgilenen kişilerin de dikkatlerini çekebilmeniz mümkün hale gelecektir. Elbette ki bu bahsettiğimiz avantajlar, internet tabanlı ortamda markasız ürün satışını gerçekleştirmek isteyen sizlere reklam maliyetinden tasarruf imkânı da vererek işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Evde Üretilmiş Olan Markasız Bir Ürünün İnternette Satılması

Bir başka akla takılan husus ise evde üretilen ürünlerin internet ortamında satılıp satılamayacağı konusudur. Hobici olarak adlandırılan bu kesim, özellikle günümüzde markasız olarak üretilen ürünlerin internet tabanlı satışına bir hayli önem vermektedir. Bilindiği üzere hobi maksatlı üretilen ürünlerin, daha çok yapılması ile keyifli bir iş haline gelen ve ev hanımlarının da maddi kazanç elde edebilmesinin önünü açmakta. Bu nedendir ki insanların hobi maksatlı uğraşmış olduğu işler vakit kaybı olarak görülmemektedir.  Bu işlere ayrılan vakitler, aynı zamanda maddi bir kazanç olarak geri döndüğü için olumlu geri dönüşlere sebebiyet vermektedir. Bu konu hakkında da sizlere firmamız tarafından vereceğimiz birkaç tavsiye olacaktır. Öncelikle evde üretmiş olduğunuz ürünlerinizin satışını gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan şey sosyal medya platformlarına ait hesaplar, web sitesi ve forum sitesidir. Evinizde tasarlamış olduğunuz markasız ürünü satmak için kullanmış olduğunuz malzemeyi, video ve fotoğraf içerikleri ile zenginleştirip bir web sitesi yaratmış olmanız gerekmekte. Bunun yanı sıra bu paylaşımlara ve ilgi alanlarınıza yönelik forum oluşturmak satış gerçekleştirmek için harika bir başlangıç olacaktır. Bahsettiğimiz bu bilgiler ışığında akıllara gelen önemli bir soru ise bir web sitesinin nasıl oluşturulması gerektiği sorusudur. Bunun için CMS olarak ta bilinen site kurma programlarıdır. Bu programlar sayesinde içerik yöneticileri bilgilerine sahip olmuş olacaksınız. Öncelikle bir internet sitesi kurabilmeniz için gerekli olan 3 ana unsur bulunmaktadır. Bu 3 ana unsur ise Hosting, Domain ve Tema- Script.

Web Siteleri Üzerinden Markasız Bir Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Herhangi bir web sitesi aracılığı ile gerçekleştireceğiniz markasız ürün satışlarınızı, çevrimiçi bir ortamda sahnelemeniz en bilinen yoldur. Bu satışlarınızı gerçekleştirebilmeniz için ise kurumsal site veya e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. İnternet platformları üzerinden yapmış olduğunuz ürününüzü satmak için ise satmış olduğunuz ürününüzün çeşidine göre stratejiler belirlemeniz gerekmektedir. Bahsettiğimiz stratejilerden ilki ise reklam stratejileridir. Reklam stratejileriniz için ise birden fazla yol izlemeniz mümkün. İzlemeniz gereken unsurlar ise ‘Sosyal Medya Destekleri’, ‘ Seo Çalışmaları’, ‘Google Ads Reklamları’ oluşturmak istediğiniz planlarınız için başlıca unsurları oluşturmaktadır.  Bu noktada önemli olan kısım ise doğru hedef kitlelere reklam göstermek. Bunu bir örnekle açıklarsak evde üretmiş olduğu çanta modelleri satan birinin, erkek kullanıcısının yoğun olmuş olduğu bir mecrada reklam vermesi zamanınızın boşa gitmesinin yanı sıra paranızın da boşa gitmesi anlamını ifade etmektedir. Bu durum markasız ürün satmak konusunda boşa giden yöntemlerden birini teşkil etmektedir.

Instagram Platformu Üzerinden Ürün Satışları Yapmak

Markasız ürün satmak konusunda en faydalı ve en güçlü sosyal medya platformlarından biri, Instagram platformudur. Bilindiği üzere özellikle kadın kullanıcılarının rağbet gösterdiği bu platform, zamanla erkek kullanıcılara da hitap etmiştir. 

Instagram platformlarında kendinize yer edinebilmeniz için öncelikle bir Instagram hesabı oluşturmanız en sağlıklısı olacaktır. Eğer kendi üretmiş olduğunuz ürünlerinizin satışlarını ek iş gibi görüyorsanız sizlere önereceğimiz şey, Instagram platformu üzerinde oluşturacağınız işletme hesabı yerine normal hesap açmanız olacaktır. Böylelikle açacağınız bu normal hesap üzerinden de ürün paylaşımlarınızı yapmanız ve satışınızı gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Fakat ek bir iş yerine bu satışlarınızdan ciddi bir gelir etme düşüncesindeyseniz işte o zaman devreye Instagram işletme hesabı girmektedir. İşletme hesaplarınızı oluşturma adımını gerçekleştirdikten sonra ise yapılması gereken, Instagram reklamlarıdır. Bunun için Instagram reklamları üzerinde bir çalışma yapmanız gerekmektedir. Tahmin edildiği üzere bu tür platformlarda, hedef kitlelere ulaşmanın en kolay yollarından biri de reklam vermek olacaktır. Çünkü reklam stratejilerinizin iyi olması demek, %100’lük bir sonuç almanızı da beraberinde getireceğine işarettir. Instagram kanalları vasıtası ile markasız ürün satmak isteyen kişiler, bazı zamanlarda ‘ İnfluencer Marketing’ adında bir metot kullanmaktadır. Bu yöntem ile amaçlananlar arasında fenomen diye bildiğimiz yüksek takipçisi olan hesaplar ile bağlantıya geçerek gönderilerinin paylaşılmasına aracılık etmesini sağlarlar. Bu bahsettiğimiz yöntem, öylesine güçlü bir yöntemdir ki sadece bu konu için işe yoğunlaşan ajanslar bile bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bahsedilen fenomen hesaplardaki reklam verme maliyetleri, hesapların sahiplerine göre de değişkenlik arz etmektedir. Şöyle ki; bazı kimi hesaplar, bir paylaşımını 6 hane rakamlar ile talep etmekte. Bazı hesaplar ise paylaşım için 3 veya 4 haneli ücretler talep etmektedir. Kısacası işin adının ticaret olması rayiç bedelinin olmadığına ve pazarlığa açık hale gelindiğine dalalettir.

Facebook Platformu Üzerinden Markasız Ürün Satışı Yapmak

Markasız ürün satışlarında bir diğer mecra Facebook platformudur. Özellikle aktif sayfa ve gruplarda yapılan paylaşımlarda Google algoritma sıralamalarına destek olduğu yadsınamaz bir gerçek. Sıralamalara destek olmasının yanı sıra bir de satışlara destek sağladığını da söylemeden geçmek olmaz. Facebook platformlarında elbette ki grup ve sayfalarda markasız ürün satmak tek seçenek değildir. Şöyle ki; sizlerin açmış olduğu Facebook sayfalarına dükkân modülleri de ekleyebilmeniz bir o kadar mümkün hale gelecektir. Bilal Küçükavcı 20-Nis-2021
Paylaş

YORUMLAR

Henüz bu makaleye yorum eklenmemiştir.

YORUM YAZ

wp
telefon