Sosyal Medya:

BLOG

MARKANORM - BURSA REKLAM AJANSI

Sosyal Medyada Marka Yaratmak

Sosyal Medyada Marka Yaratmak

Sosyal Medyada Marka Yaratmak

Sosyal medya kavramı son 10 yıldır hayatımızın merkezinize yerleşmiş durumdadır. Giderek dijitalleşen ve sanallaşan dünyamızın olmazsa olmazlarından biri haline gelmiştir. Günümüzde neredeyse her 15-30 yaş arası kişinin en az bir adet sosyal medya hesabı mevcuttur. Bu durum sosyal medyanın özellikle Z kuşağı arasında oldukça popüler olmasına neden olmaktadır. Sosyal medya, her kullanıcıya, her yaş grubuna hitap etmesi ve evrensel olması sebebiyle herkes tarafından tercih edilir hale gelmiştir. Bu durum sosyal medyanın sadece zaman geçirmek için tasarlanan bir dijital evren olmasının önüne geçmiştir. Sosyal medyadan yeni iş kolları türemiş, bu iş kollarından yeni yatırım araçları meydana gelmiştir. Sosyal medyada markalaşmak için sosyal medya yöneticiliği, sosyal medya içerik üreticiliği gibi farklı birçok meslek dalı bu alan özelinde gelişmiştir. 

Sosyal medya farklı birçok alana hizmet etmektedir. Video, fotoğraf, paylaşımlar gibi farklı işlevdeki platformlarıyla kullanıcılarına geniş bir ağ sunmaktadır. Sahip olduğu büyük kullanıcı kitleleri ile sosyal medya üzerinde artan para akışı kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Reklam gelirleri, kişilerin yaptıkları bağışlar, şirket yatırımları vb. Sebeplerden dolayı sosyal medya iş kolu olarak da oldukça avantajlı bir konuma gelmiştir. Artan dijitalleşme ve pandemi koşullarının bu durumu tetiklemesi de sosyal medya alanına olan ilgiyi arttırmıştır. Her üç kişiden ikisinin en az iki adet sosyal medya uygulaması kullandığı bilinmektedir. Durum böyleyken artan sosyal medya kullanımı markalaşma konusunda kullanıcılara yardımcı olmaktadır.

 

Markalaşma Sürecinde Etkili Sosyal Medya Kullanımı

Öncelikle markalaşma konusunda temel hedefinizi belirlemeniz gerekmektedir.

Markanızın nasıl ve hangi yönde ilerleyeceğine dair plan yapmanız gerekecektir.

Popüler olan ve markalaşma yolunda size katkısı olacak sosyal medya mercilerini araştırmalısınız.

Hedefinize uygun sosyal medya uygulamalarını kullanmaya başlayın.

Kullanacağınız sosyal medya uygulamasını tüm yönleriyle araştırın.

Uygulamanın size sunduğu imkanları ve avantajları mutlaka çok yönlü araştırın.

Markalaşma yolunda süreç planınızı hazırlayın. Süreç planınızı gelişim seviyenize göre ayarlamaya çalışın.

Sosyal medyanın etkili kullanımı için öncelikle ne tip bir markalaşma yolunda olmanız gerektiğini iyice düşünün. Sosyal medyada markalaşmanızı destekleyecek finans kaynakları araştırın. Reklam gelirleri, paylaşım ücretleri ve ek kaynaklara dair bilgiler edinin. En popüler uygulamalarda olabildiğince aktif olmaya çalışın. En popüler uygulamalarda aktif olmak sizi hem parasal anlamda hem de görünür olmanız konusunda oldukça yarar sağlayacaktır. Reklam gelirleriniz markalaşma yolunda sizi destekleyeceği gibi aynı zamanda da popüler olmanızı sağlayacaktır. Artan popülerlik ile beraber markalaşma süreciniz olumlu yönde desteklenecektir. 

Çok Yönlü Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya sadece Instagram ve Facebook değildir. Günümüzde en az 10 adet oldukça popüler sosyal medya uygulaması bulunmaktadır. Eğer daha fazla tanınan ve görünür bir marka olmak istiyorsanız popüler olan bütün sosyal medya uygulamalarında hesabınız olmalıdır. Sosyal medyada markalaşmak için uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Hesaplarınızın isimleri, logoları, paylaşımlarınız aynı veya paralel olmalıdır. Sosyal medyada bir marka yaratmanın temel yapıtaşı Youtube kullanmaktır. Youtube günümüzde televizyon kanallarından daha fazla kullanıcıya erişebilmektedir. Youtube sahip olduğu kullanıcı kitlesiyle hem sizi ve markanızı popüler yapacak hem de izlenme sayınıza göre reklam geliri elde etmenizi sağlayacaktır. Katıl butonu, reklam gelirleri, popülerliğinize bağlı olarak gelecek reklam teklifleri gibi durumlar markalaşma yolunda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ne kadar fazla sosyal medya platformunda aktif olursanız o kadar fazla kişiye erişebilirsiniz. Markalaşma sürecinizde özellikle sizi finans açısından destekleyecek uygulamalara yönelmenizde fayda var. 

Markalaşma Sürecinde Maddiyat

Her işte olduğu gibi markalaşma sürecinde de kazanmak için harcama yapmak gerekiyor. Reklamlara, popüler olmaya harcayacağınız para sizi sosyal medyada markalaşma yolunda oldukça destekleyecektir. Hem size ek gelir olabilmesi hem de markalaşma sürecinde finansal destek olarak bu konu özelinde profesyonellerle çalışabilirsiniz. Sosyal medya okuryazarlığı kurslarına katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Kaliteli ekipmanlar kullanmaya çalışın. Kaliteli ekipmanlar, kaliteli bir görüntü sunar ve her kullanıcı kaliteyi takip eder. Siz de kalitenizle fark yaratarak bunu yararınıza çevirebilirsiniz. Kaliteli ekipmanlarınızla kaliteli içerikleri üreterek hem para akışınızı arttırabilir hem de markalaşma yolunda büyük bir kitle kazanırsınız. Kazandığınız popülerlikle beraber markalaşma sürecinde daha hızlı yol alabilirsiniz. 

Etkili İçerik Üretimi

Hangi sosyal medya uygulamasını kullanırsanız kullanın mutlaka kaliteli içerikler tasarlayın. Tasarladığınız kaliteli içerikler tüm sosyal medya platformlarında yaptığınız şeylerin öne çıkmasını sağlayacaktır. İçerik üretimi konusunda farklı fikirler üretebilmek için farklı tasarım uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Sosyal medyada markalaşmak için yardım alabilirsiniz. Tasarım uygulamaları bütçenize göre farklı tasarım yollarını size sunmaktadır. Bu yüzden bütçenize en uygun olanı seçmenizde yarar var. Tasarım programlarının yanı sıra, montaj uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Özellikle YouTube, TikTok gibi video izleme uygulamalarında bu durum oldukça işinize yarayacaktır. Markalaşmaya çalıştığınız alanda daha önceden yapılmış ve tasarlanmış işlere mutlaka göz gezdirin. Tamamen kopyalama yoluna asla gitmeyin. Tamamen kopyalamak emek hırsızlığı olacağı gibi yasal olarak da başınızı derde sokacaktır. Bu durum özgünlükten uzak bir yol çizmenizi de neden olacaktır. Özgünlükten uzak olan her iş bir noktadan sonra batacaktır. Etkili içerik üretmek markalaşma yolunda dikkat etmeniz gereken önemli bir noktadır. 

Reklam, Katıl, İş Birliği

Reklamlar, katıl butonu ve yapacağınız iş birlikleriyle beraber sosyal medyadan oldukça yüklü miktarda gelir elde edebilirsiniz. Elde edeceğiniz gelirlerin tamamı yasal olduğundan herhangi bir sorun çıkarmayacaktır ancak unutmamak gerekir ki herhangi bir illegal paylaşım, video veya anayasal düzene aykırı yapacağınız her hareket cezalandırılır. Bu cezalar; sosyal medya hesabınızın kapatılması, siber suçlarla mücadele tarafından hakkınızda dava açılması vb. Şeklinde olabilmektedir. Elde edeceğinizin geliri akıllıca harcamalısınız. Daima amacınıza yönelik harcamalar yaparak hedefinize emin adımlarla gidebilirsiniz. Gelirlerinizin düzenli tutulması ve harcanması için firmamızdan sosyal medyada markalaşmak konusunda destek talep edebilirsiniz.

Markalaşma Harcamaları

Sosyal medyada markalaşmak için, 

Profesyonel bir ekiple iletişime geçin

Bu ekibin belirleyeceği size en uygun hizmetlerden yararlanmaya çalışın.

Aldığınız hizmetleri değerlendirin.

Belirli bir programa ve plana göre hareket edin.

Paranızı akıllıca değerlendirin.

Büyük sayfalara, hesaplara reklam verin.

İş birliği yapın.

Sosyal medya platformlarında olabildiğince aktif olun.

Tüm sosyal medya platformlarını deneyimleyin.

İşinize yarar bilgileri ve paylaşımları not edin.

Her konu hakkında paylaşımlarda bulunmayın.

Sosyal medya hakkında yazılan blog yazılarını takip edin.

Sosyal medya okur yazarlığına dair kitaplar okuyun.

Sosyal medya trendlerini takip edin.

Farklı ve özgün olmak için para harcayın.

Marka Olmak

Sosyal medyada yarattığınız marka sizin düzenli gelir kapınız olabilmektedir. Bu yüzden markalaşma konusunu mutlaka ciddiye alın. Sosyal medya hizmetlerimizle markalaşma sürecinizi kaliteli ve deneyimli ekibimizle yönetmenize yardımcı olmaktayız. Sosyal medyada markalaşmak için verdiğimiz hizmetlerimize bakabilirsiniz. Profesyonel ve deneyimli ekibimizle sosyal medya hesaplarınızı yönetiyor, sizin isteğiniz doğrultusunda hesaplarınızı çeşitli platformlarda temsil ediyoruz. Sosyal medyada markalaşmak için gerekli tüm argümanları sağlayarak hem size hem de sosyal medya hesaplarınıza gerekli desteği sağlıyoruz. Sosyal medya hesaplarınızın güvende ve daima büyüyen bir markaya dönüşmesi için bizimle iletişime geçin. 

Sosyal medyada markalaşmak için profesyonel destek almalısınız. Alacağınız profesyonel destek ile markalaşma yolunda sizleri rahatlatmış olacağız. İş yükünüz azalacak ve kendinize zaman yaratmış olacaksınız. Sosyal medyada markalaşma süreciniz için ihtiyacınız olan tüm desteği çok yönlü hizmet programlarımızla sağlamaktayız. Bu yüzden sosyal medyaya dair her konuda yanınızdayız.Bilal Küçükavcı 20-Nis-2021
Paylaş

YORUMLAR

Henüz bu makaleye yorum eklenmemiştir.

YORUM YAZ

wp
telefon